Про тих, хто вижив: три обличчя людської жорстокості у фільмах Бойла
28 днів потому (2002)
Режисер: Денні Бойл
Операторська робота Ентоні Дода Мантла це окрема поезія. Символізм, гармонійні кадри і психоделічна напруга створюють гіпнотичний ефект. “28 днів потому” - це не просто фільм жахів, а філософський погляд на загальну жорстокість людей, а ще про виживання і надію.
28 тижнів потому (2007)
“28 тижнів потому” відчувається як більш самостійна історія. Вона зміщує фокус із філософії на динаміку, психоделіку та тему мілітаризації. Тут менше людяності, більше безвиході. Фільм демонструє, як люди, що намагаються контролювати хаос, самі його створюють.
Попри вражаючі сцени, другий фільм дещо поступається першому за глибиною. Тема війни та моральної відповідальності зачіпається, але не розкривається повністю. Відчувається зміна режисерського стилю тепер менш інтимно і більш технічно. Проте енергетика та напруга все ще тримають, а образ хаотичного світу впізнаваний і болісно реалістичний.
28 років потому (2025)
Режисер: Денні Бойл
Третя частина - своєрідне переосмислення попередніх фільмів. Дені Бойл повертається до світу вірусу, але цього разу переносить глядача в майбутнє, де після десятиліть карантину люди створили ізоляціоністські спільноти, відгороджені від решти світу. Сюжет починається багатообіцяюче, проте поступово переходить у більш спокійне або ,навіть, комічне русло (ну бо як ще назвати цих телепузиків в кінці?).
Фільм виглядає зовсім інакше, ніж попередні частини. Зелені поля й лісові пейзажі казковіі теплі. Через колір і світло хотіли передати символізм пам’яті і дитячий погляд на світ. Ця візуальна м’якість створює контраст із гранжевою камерністю “28 днів потому” і кінетичною агресією “28 тижнів потому”. Бойл ніби зупиняє нас і змушує подумати не про виживання, а про втрату, пам’ять і прийняття смерті, а мотив memento mori стає центральним.
Та водночас, у своїй щирості стрічка здається надто передбачуваною. Змістовні теми мілітаризму й релігійної критики лише намічені. Деякі сцени не зовсім зрозумілі з фактологічної точки зору. Наприклад, мені важко повірити, що дванадцятирічний хлопчик, який буквально перелякався до смерті під час своєї першої зустрічі з інфікованими й не міг навіть нормально захищатися, за одну ніч набрався достатньо сміливості, щоб відвести свою матір до лікаря. І хоч у фільмі є спроби повернути людяність у нелюдське, розкрити тему дітей у війні, йому бракує тієї емоційної сили, яка вразила у першій частині.
У підсумку варто зазначити, що ця серія насправді не про зомбі і ніколи нею не була. Вона завжди розповідала про нас самих: про людську жорстокість і байдужість у всіх її проявах: від цинізму й прагнення влади, війни чи просто байдужого споглядання чужого болю.


Comments
Post a Comment